Közgyűjteményi adatbázisok a tudomány és az oktatás szolgálatában

„Közgyűjteményi adatbázisok a tudomány és az oktatás szolgálatában" címmel rendeztek konferenciát a szolnoki Verseghy Ferenc Megyei Könyvtárban. Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Kállai Mária kormánymegbízott, majd szakmai előadások következtek. A tanácskozáson a résztvevők megismerhették a Hungaricana közgyűjteményi portált, hallhattak a közgyűjteményi adatbázisokról és online tartalmak felhasználásáról az oktatásban, de bemutatkozott a múzeum és a megyei levéltár is. Dr. Fülöp Tamás PhD, a Pallasz Athéné Egyetem tudományos rektorhelyettese "Közgyűjteményi adatbázisok és online tartalmak az oktatásban és a közművelődésben történő felhasználási lehetőségeiről" címmel tartott előadást a konferencián.

"Közgyűjteményi adatbázisok a tudomány és az oktatás szolgálatában" címmel rendeztek konferenciát a szolnoki Verseghy Ferenc Megyei Könyvtárban. A konferencia az Arcanum Adatbázis Kft., a szolnoki Verseghy Ferenc Megyei Könyvtár, a Damjanich János Múzeum, a Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltára, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Szolnoki Tankerülete és a Pallasz Athéné Egyetem együttműködésével valósult meg, amelyet a megyei könyvtárban rendeztek meg a megyei oktatási intézmények pedagógusai számára.

A közintézmények az oktatás, a képzés, a kutatás és az innováció nélkülözhetetlen háttérintézményei. Ez a kezdeményezés országosan is egyedülálló, ahol a helyi közgyűjtemények és az oktatás szereplői együtt, közösen mozdulnak a jövő elvárásai felé - hangzott el a tanácskozáson.

A résztvevőket Dr. Kállai Mária köszöntötte és kiemelte; - a mai fiatal generáció élete az internet világában zajlik, számukra az online tartalmak elérése természetes, nélkülözhetetlen, életük egyik legfontosabb része. A XXI. században a technika segítségével hihetetlen mennyiségű adathalmazhoz férhetünk hozzá. Ennek azonban nemcsak pozitív oldala van, nem minden esetben hiteles információkat is rejthet. A közgyűjtemény azonban maga a tudásbázis, a generációk által felhalmozott és átörökített tudás. Évszázadok óta kulcsszerepet játszanak a nemzeti kulturális identitás megőrzésében, a hagyomány átörökíthetőségének folyamatában, és ma már a tudományos kutatómunka forrásai. A közgyűjteményeknek kiemelt felelőssége van a kulturális sokféleség fenntartásában és bemutatásában. A technológia átalakulása, a digitális világ eszközeinek fejlődése, a közgyűjtemények egyik alapvető feladatát is segítik. Ugyanis a megőrzésen alapuló hagyomány-átörökítés mellett forrásszerepe is erősödhet. A könyvtári, a múzeumi és a levéltári gyűjteményekhez való sokrétű és sokirányú hozzáférés a jövőnk kulcsa. Ezért feltétlenül szükséges, hogy a technológiai megújulás folytatódjon ezekben a terekben is - fogalmazott a kormánymegbízott.

A köszöntőt követően dr. Fülöp Tamás PhD, a Pallasz Athéné Egyetem tudományos rektorhelyettese tartott előadást, amelyben a közgyűjteményi adatbázisok és online tartalmak az oktatásban és a közművelődésben történő felhasználási lehetőségekről beszélt.

Ezt követően a Hungaricana közgyűjteményi portált és az ADT Plus-t Biszak Sándor az Arcanum Adatbázis Kft. ügyvezetője mutatta be, majd dr. Gecse Annabella néprajzkutató, a Damjanich Múzeum Néprajzi Osztályának vezetője beszélt a műtárgyak jelentőségéről a múzeum gyakorlatában. Csönge Attila a megyei levéltár igazgatója a levéltárosok iskolában betöltött szerepéről, végül pedig Károly Nóra a megyei könyvtár helyismereti könyvtárosa beszélt a helyismereti adatbázisokról.

Az esemény zárszavát Szutorisz-Szügyi Csongor, a KLIK Szolnoki Tankerületének igazgatója mondta el.

forrás: http://www.kormanyhivatal.hu/hu/jasz-nagykun-szolnok/hirek/kozgyujtemenyi-adatbazisok-a-tudomany-es-az-oktatas-szolgalataban